Pełna jawność. Jestem związany z firmą ZAMEL i w tym artykule pojawiają się produkty tej firmy. Chcę podkreślić, że jest to moja prywatna inicjatywa, a opinie i treści są moje własne.
Autor tego artykułu nie odpowiada za jakiekolwiek konsekwencje wynikające z zastosowania tych informacji, a wszelkie działania podejmowane są na wyłączną odpowiedzialność czytelnika.
Artykuł może być już przestarzały. Pochodzi z 2023 roku.
Home Assistant — otwarty system automatyki budynkowej
To otwarty projekt, który stawia na lokalną kontrolę i prywatność. Home Assistant pozwala integrować wiele systemów w jeden główny, który zarządza nimi wszystkimi. W zasadzie, dzięki HA, nie ma ograniczeń w tworzeniu bardzo zaawansowanej automatyki budynkowej. Wystarczy odpowiednio dobra maszyna i trochę czasu, aby stworzyć Smart Home.
Chciałbym Ci przedstawić na przykładzie urządzenia Raspberry Pi 4, w jaki sposób zainstalować, a następnie skonfigurować Home Assistant tak, aby działał np. z systemem Supla. Na samym początku zaznaczę — wiem, że jest wiele metod na instalację HA oraz że ta metoda instalacji na Raspberry Pi nie jest najlepszym wyborem. Mimo wszystko chciałbym się skupić na jednej metodzie i jednym urządzeniu, aby szybko i łatwo przedstawić jak zrobić integrację Supla z Home Assistant. Zapraszam do dalszej lektury.
Instalacja Home Assistant
Poniższy opis powstał w oparciu o:
- Raspberry Pi 4
- Karta microSD 64GB (Home Assistant nie powinno się instalować na kartach SD — ze względu na częste awarie — lepiej już to zrobić na dysku SSD — po więcej informacji zapraszam do Google)

Zaczynamy:
1. Przechodzimy na stronę: https://www.raspberrypi.com/software/ i pobieramy program.
2. Po pobraniu i instalacji programu możemy go uruchomić. Następnie zainstalujemy system Home Assistant z gotowego repozytorium. Wybieramy przycisk CHOOSE OS i z listy należy wskazać interesujący nas system. Przechodzimy do Other specific-purpose OS.

3. Następnie naciskamy opcję Home assistants and home automation.

4. W kolejnym kroku z listy systemów należy wybrać Home Assistant.

5. Czas na określenie, którą wersję będziemy używać. W moim przykładzie będzie to wersja przeznaczona dla urządzenia Raspberry Pi 4. Z listy decyduję się na najnowszą wersję, czyli Home Assistant OS 9.5.

6. Po wybraniu odpowiedniego systemu przechodzimy do kolejnego kroku jakim jest wybór dysku, na którym zostanie zainstalowany nasz Home Assistant.

7. Zaznaczam moją kartę microSD.

8. Po wybraniu dysku naciskam przycisk Write a program przystępuje do instalacji HA.

9. Po poprawnym wgraniu HA na dysk zobaczymy taki komunikat.

10. Czas na podłączenie naszej maliny do routera. Zdecydowanie zalecam podłączenie Home Assistant po RJ. Teraz wystarczy sprawdzić jaki adres router przydzielił naszej “malince”.

11. Mamy już przypisany adres IP do naszego Raspberry Pi możemy przejść do naszego nowego systemu. W tym celu w przeglądarce przechodzimy na adres np. 192.168.1.1:8123 (w tym miejscu podajemy Wasz adres IP do HA i port 8123). Powinna pojawić się strona, która informuje nas o tym, że system jest przygotowywany.

Pierwsze uruchomienie systemu
1. Po kilku minutach wszystko powinno być gotowe. Możemy przejść do konfiguracji naszego systemu. Podajemy dane użytkownika oraz hasło. Naciskamy przycisk Utwórz konto.

2. W kolejnym kroku podajemy nazwę naszego domu oraz lokalizację. Następnie wybieramy przycisk Dalej.

3. Wybieramy czy chcielibyśmy anonimowo wysyłać dane o naszej instalacji do twórców Home Assistant.

4. Home Assistant poinformuje nas, że możemy wykonać wstępną konfigurację urządzeń. Klikamy Koniec.

5. Naszym oczom, powinien pokazać się główny widok systemu Home Assistant. Na samym początku jest trochę surowy, ale w przyszłości można go “odpicować”. Czas przejść do głównej części programu. Będziemy konfigurować nasz system Supla z systemem Home Assistant przez MQTT. Jak to zrobić?
Przechodzimy do kolejnego kroku, czyli logujemy się do naszego konta Supla.

Konfiguracja integracji Supla z Home Assistant przez MQTT
- Po zalogowaniu się do konta Supla z menu Konto wybieramy opcję Integracje.

2. W zakładce Broker MQTT uruchamiamy naszego brokera. Naciskamy przycisk Włącz.

3. Pojawią się dane naszego brokera MQTT. Dane zapisujemy. W późniejszym etapie konfiguracji wykorzystamy nasze dane logowania.

4. Na samym początku należy aktywować tryb zaawansowany dla naszego użytkownika. W tym celu przechodzimy do naszego profilu (u mnie po lewej w menu na dole nazwa Przemek). Aktywujemy tryb zaawansowany, który pozwoli widzieć ukryte opcje dla MQTT.

5. Przechodzimy w HA do ustawień i klikamy opcję Urządzenia oraz usługi.

6. W prawym dolnym rogu naciskamy przycisk Dodaj integrację i wybieramy z listy MQTT.

7. W kolejnym kroku ponownie nasz wybór trafia na MQTT.

8. Wypełniamy dane z naszego brokera MQTT Supla.

9. Naciskamy przycisk Zatwierdź. W kolejnym etapie pojawi się rozszerzone okno z konfiguracją. Wypełniamy wszystko wg poniższego zdjęcia. Zostawiamy wpisany Protokół MQTT 3.1.1 oraz MQTT Transport: TCP. Po wszystkim zatwierdzamy ten etap.

10. To wszystko. Poprawnie skonfigurowana integracja MQTT wyświetli podobne okno z urządzeniami Supla znajdującymi się na koncie Supla Cloud.

11. Voilà i gotowe! Mamy poprawnie skonfigurowany Home Assistant z Supla. Od teraz możecie sterować urządzeniami Supla. Wystarczy przejść do zakładki Przegląd.