Posts:
-
I enjoy working with data in PowerBI. It’s simple and easy to understand for the people I present the result of my analysis.
Tags: english
-
Bike trail – Żelazny szlak rowerowy
Photo taken on a Samsung Galaxy S20 FE
-
Time to start the holidays
Tags: english
-
Tags: english
-
I’m not worried fact that my smartwatch has 24% battery left. It’s enough for 2 days.
Tags: english
-
I really like RSS feeds. I don’t need to open tons of websites. I use only one app to read them.
-
Today I read a message:
Google Podcasts is no longer available.
Im my heart I felt that. I have been using another application for a long time.
Tags: english
-
I love minimalism on websites. In my personal site, I try to use minimal plugins and styles. I think a score of 99 points on PageSpeed Insights is a good score.
To create my website I used WordPress with 4 plugins:
- Classic editor,
- Converter for Media,
- WPS Hide Login,
- Yoast SEO.
I think, the last one it’s unnecessary.
-
I never thought that I’d be making cotton candy at home. 🍡
Tags: english
-
Today I received a newsletter from my mobile operator. They are closing the social pass from the regular offer. This follows to the judgment CJEU to withdraw zero rating (polish version) models.
Tags: english
-
Simple tool that makes simplier life
Tags: english
-
Od kilku miesięcy moja skrzynka odbiorcza pokazuje liczbę nieprzeczytanych wiadomości w okolicach 0.
Jakie mam z tego korzyści?
- Porządek w cyfrowym świecie – mniej bałaganu na wirtualnym biurku,
- Lepsze zarządzanie czasem: – nie chodzi o to, aby skrzynka była zawsze pusta, ale o to, aby świadomie zarządzać czasem oraz zadaniami,
- Bez przekładania – działam — odpowiedz, zarchiwizuj lub usuń,
- Zrozumienie priorytetów: – rozumiem co tak naprawdę wymaga uwagi, a co można zignorować lub czym można zająć się później,
- Mniej stresu: – porządek na skrzynce pomaga mi zmniejszyć stres związany z ciągłym sprawdzaniem e-maili i zastanawianiem się ile tematów zostało do zamknięcia. Pozwala skoncentrować się na tym, co tak naprawdę jest ważne.
W praktyce Inbox Zero sprawiło, że mam porządek na skrzynce. Usunąłem setki maili, które zasłaniały ważne wiadomości. Teraz z łatwością odnajduję to, co naprawdę jest istotne.
-
Jeśli lubicie eksperymentować z kolorami, zajmujecie się grafiką, tworzycie sztukę to mam dla Was propozycję. Zachęcam wypróbować aplikację Huemint, w której za pomocą specjalnego generatora możecie tworzyć unikalne kombinacje kolorystyczne.
Link do aplikacji: https://huemint.com/brand-3/
Z pewnością wielu z Was zastanawia się, jak działa Huemint? Oto krótkie wyjaśnienie z ich strony:
“About Huemint
TLDR: Huemint uses machine learning to generate colors for graphic design. Instead of generating a flat palette and leaving you to figure out how to apply it, it can generate colors based on how each color will be used in the final design.”Tags: aplikacja
-
Te niewinne, niewidoczne informacje, które są częścią każdego zdjęcia, mogą ujawnić więcej, niż byśmy chcieli.
Jakie to mogą być informacje?
- Data i czas: Pokazuje, kiedy zdjęcie zostało wykonane.
- Lokalizacja GPS: Określa, gdzie zdjęcie zostało zrobione.
- Ustawienia aparatu: Informuje o urządzeniu, na którym zdjęcie zostało zrobione.
- Miniaturki: Automatycznie stworzone przez niektóre aparaty mogą zdradzić wystarczająco dużo szczegółów, mimo edycji oryginalnego zdjęcia.
- Każdy z tych punktów niesie ze sobą określone ryzyka i korzyści. Dlatego warto być świadomym, co dokładnie udostępniamy, gdy publikujemy zdjęcia online. ✌️
Co używam?
Scrambled Exif – program usuwa z zdjęć wszelkie dane. Dzięki temu mogę dzielić się swoimi wspomnieniami, nie martwiąc się o prywatność.
Tags: android
-
After an hour of work, I deployed FreshRSS. I’m very pleased because it runs on MyDevil.net hosting. Now I’m testing the Cron Job. If it works, I think it will be great.
Special thanks for Warroza.
Tags: english
-
ActivityPub (an add-on for #Wordpress) has a block that allows visitors to follow our blog, and one that shows the latest 10 followers. 👍
Tags: english
-
Przyznam się, że PowerToys poznałem jakiś rok temu. Od tamtej pory korzystam z tego dodatku na wszystkich komputerach, wpadło to do mojej grupy programów typu must have. PowerToys to zestaw przydatnych narzędzi, które pozwalają na dostosowywania systemu do naszych potrzeb i usprawniania jego pracy.
W skład pakietu PowerToys wchodzi 18 narzędzi, ale kilka z nich usprawniają moją produktywność:
- Always on Top: pozwala na przypinanie okien. Dzięki niemu mogę ustawić dowolne okno nad innymi i mieć je zawsze pod ręką.
Link: https://learn.microsoft.com/en-us/windows/powertoys/always-on-top - PowerToys Awake: to program, który umożliwia aktywację blokady wyłączenia komputera, bez potrzeby zmiany ustawień. Można wybrać tryb, w którym komputer nie przejdzie w stan uśpienia lub hibernacji, dopóki nie wyłączę go ręcznie lub nie skończy się bateria.
Link: https://learn.microsoft.com/en-us/windows/powertoys/awake - Color Picker: próbnik kolorów z dowolnego okna naszego systemu. Po jego aktywacji mogę pobrać kolor z dowolnego elementu ekranu w HEX, RGB, HSL.
Link: https://learn.microsoft.com/en-us/windows/powertoys/color-picker - FancyZones: menedżer okien. Pozwala na tworzenie złożonych układów okien i łatwe przenoszenie między nimi. Do wykorzystania są gotowe szablony lub mogę stworzyć własne.
Link: https://learn.microsoft.com/en-us/windows/powertoys/fancyzones - File Locksmith: dodatek, któy pozwala na sprawdzenie jakie procesy używają wybranych plików i katalogów.
Link: https://learn.microsoft.com/pl-pl/windows/powertoys/file-locksmith - File Explorer add-ons: dodatek pozwalający na podgląd plików graficznych, tekstowych, audio i wideo z okna folderów bez konieczności uruchamiania osobnych programów.
Link: https://learn.microsoft.com/en-us/windows/powertoys/file-explorer - Hosts File Editor utility: narzędzie do zarządzania plikiem hostów. Plik hostów to plik tekstowy, który zawiera informacje o adresach IP i nazwach domen.
Link: https://learn.microsoft.com/pl-pl/windows/powertoys/hosts-file-editor - Image Resizer: szybka zmiana rozmiaru pojedynczych lub wielu zdjęć.
Link: https://learn.microsoft.com/en-us/windows/powertoys/image-resizer - Keyboard Manager: narzędzie, które pozwala na mapowanie klawiszy na inne klawisze lub skróty.
Link: https://learn.microsoft.com/en-us/windows/powertoys/keyboard-manager - Mouse utilities: to narzędzie ułatwia znalezienie kursora myszy na ekranie. Wystarczy, że nacisnę klawisz Ctrl dwukrotnie lub potrząsnę kursorem (opcja do wyboru) a zostanie on otoczony kręgiem. Link: https://learn.microsoft.com/en-us/windows/powertoys/mouse-utilities
- Paste as Plain Text: szybkie wklejanie zawartości tekstowej schowka bez formatowania.
Link: https://learn.microsoft.com/pl-pl/windows/powertoys/paste-as-plain-text - PowerRename: to narzędzie pozwala na szybką zmianę nazw wielu plików według wytycznych. Link: https://learn.microsoft.com/en-us/windows/powertoys/powerrename
- PowerToys Run: pozwala na proste uruchamianie aplikacji bez konieczności otwierania menu Start lub Eksploratora plików.
Link: https://docs.microsoft.com/en-us/windows/powertoys/run - Quick Accent utility: wprowadzanie znaków z akcentem.
Link: https://learn.microsoft.com/pl-pl/windows/powertoys/quick-accent - Screen ruler utility: linijka ekranu, która pozwala na mierzenie pikseli na ekranie.
Link: https://learn.microsoft.com/pl-pl/windows/powertoys/screen-ruler - Shortcut Guide: skróty Windows dostępne po naciśnięciu ⊞ Win+Shift+/
Link: https://learn.microsoft.com/en-us/windows/powertoys/shortcut-guide - Text Extractor utility: sposób na kopiowanie tekstu z dowolnego miejsca na ekranie.
Link: https://learn.microsoft.com/pl-pl/windows/powertoys/text-extractor - Video Conference Mute: szybkie wyciszenie i wyłączenie kamery po naciśnięciu ⊞ Win+Shift+Q
Link: https://learn.microsoft.com/en-us/windows/powertoys/video-conference-mutePowerToys pobrałem z GitHub.
Tags: windows
- Always on Top: pozwala na przypinanie okien. Dzięki niemu mogę ustawić dowolne okno nad innymi i mieć je zawsze pod ręką.
-
Pełna jawność. Jestem związany z firmą ZAMEL i w tym artykule pojawiają się produkty tej firmy. Chcę podkreślić, że jest to moja prywatna inicjatywa, a opinie i treści są moje własne.
Autor tego artykułu nie odpowiada za jakiekolwiek konsekwencje wynikające z zastosowania tych informacji, a wszelkie działania podejmowane są na wyłączną odpowiedzialność czytelnika.
Artykuł może być już przestarzały. Pochodzi z 2023 roku.
Home Assistant — otwarty system automatyki budynkowej
To otwarty projekt, który stawia na lokalną kontrolę i prywatność. Home Assistant pozwala integrować wiele systemów w jeden główny, który zarządza nimi wszystkimi. W zasadzie, dzięki HA, nie ma ograniczeń w tworzeniu bardzo zaawansowanej automatyki budynkowej. Wystarczy odpowiednio dobra maszyna i trochę czasu, aby stworzyć Smart Home.
Chciałbym Ci przedstawić na przykładzie urządzenia Raspberry Pi 4, w jaki sposób zainstalować, a następnie skonfigurować Home Assistant tak, aby działał np. z systemem Supla. Na samym początku zaznaczę — wiem, że jest wiele metod na instalację HA oraz że ta metoda instalacji na Raspberry Pi nie jest najlepszym wyborem. Mimo wszystko chciałbym się skupić na jednej metodzie i jednym urządzeniu, aby szybko i łatwo przedstawić jak zrobić integrację Supla z Home Assistant. Zapraszam do dalszej lektury.
(Naciśnij, aby rozwinąć i czytać dalej)
-
ChatGPT może opracować spersonalizowaną i dostosowaną do Twojego produktu kampanię marketingową. To częste hasło, na które wpadam w sieci. Zobaczmy, jaki otrzymam wynik rozmowy z czatem.
Zastanawiałem się nad dobrym przykładem, gdzie sprzedaż danego produktu jest praktycznie całoroczna. Wpadłem na pomysł, że przedstawię w tabeli kampanię marketingową dla sprzedaży opon samochodowych. Kampania marketingowa ma być wraz z przedstawieniem celów, przykładowych sloganów oraz identyfikacją kanałów dotarcia do klientów. Teraz czas na stworzenie odpowiedniego prompta.
Zapytanie do ChatGPT
Prompt: Zaproponuj w tabeli całoroczną kampanię marketingową dla sprzedaży opon samochodowych. Dodatkowo stwórz w tabeli trzy kolumny, w których będą cele kampanii, przykładowe slogany, oraz kanały dotarcia do klientów. Oprzyj się o kategorię samochodów miejskich.
Odpowiedź dla wersji ChatGPT-3.5
Czat po polsku z ChatGPT-3.5 – Profesjonalne wsparcie w tworzeniu kampanii marketingowych W przedstawionym wyniku mam wrażenie, że ChatGPT-3.5 zwraca szczególną uwagę na wydarzenia charakterystyczne dla poszczególnych miesięcy np. luty – Walentynki, marzec – nadejście wiosny, czerwiec – rozpoczęcie lata, listopad – szał zakupów na Black Friday. Wydaje mi się, że prawdopodobnie statystyka kieruje tymi sugestiami, bo o tym zwyczajnie najwięcej się w tych miesiącach mówi. Wygląda na to, że propozycje przedstawione przez GPT-3.5 są bardziej oczywiste i przewidywalne.
Odpowiedź dla wersji ChatGPT-4
Czat po polsku z ChatGPT-4 – Profesjonalne wsparcie w tworzeniu kampanii marketingowych W przypadku ChatGPT-4 mam wrażenie, że wykazał się już większą kreatywnością. Nie przedstawia konkretnych wydarzeń charakterystycznych dla danego miesiąca, a skupia się na wcześniejszym planowaniu zakupów z punktu widzenia kierowcy.
Propozycje GPT-4 są naprawdę interesujące i wydają mi się trafione. Będzie mi miło jak napiszesz do mnie maila co o tym myślisz. Czy planujesz wykorzystywać to lub inne podobne narzędzie w tworzeniu kampanii marketingowych?
-
Szukasz pomysłu na social media? Napisz do ChatGPT i zobacz, jak możesz twórczo prowadzić profile społecznościowe.
Dzięki cyfryzacji i stale rosnącej liczbie użytkowników Internetu, bez końca poszukujemy nowych pomysłów na wpisy w mediach społecznościowych. Nie jest to łatwe zadanie przyciągać uwagę odbiorców, w taki sposób, aby budować rozpoznawalność naszego produktu czy też marki. Dziś pokażę Tobie, w jaki sposób ChatGPT może Ci właśnie tym pomóc. Zaznaczę tylko, że nie jestem osobą z marketingu. Przedstawiam tylko możliwości narzędzia. Z pewnością jak masz coś wspólnego z marketingiem to wynik Twojej interakcji z ChatGPT będzie lepszy.
Zapytanie i odpowiedź dla wersji ChatGPT-3.5
Uwaga! Wielokrotnie zauważyłem na grupach oraz forach zdjęcia, gdzie użytkownicy kierowali uprzejme zwroty do ChatGPT. Nie ma potrzeby używania sformułowań takich jak: “Mam prośbę…”, “Proszę” itp. ChatGPT to narzędzie stworzone dla Ciebie, które realizuje zadania oparte na komendach, które mu przekazujesz. Przypomina mi to trochę działanie nasze na komputerze – wybieramy opcje “start”, “zamknij” i komputer zostaje wyłączony.
Na początku, zaczynamy standardowo od prostego prompta. Niech ChatGPT wygeneruje 5 pomysłów, na prezentację naszego produktu w social mediach.
Prompt: Wygeneruj 5 kreatywnych sposobów wykorzystania TikTok dla prezentacji systemu inteligentnego domu.
Czat po polsku z ChatGPT-3.5 – Kreatywne wykorzystanie TikTok do promocji smart home Odpowiedź z pomysłami na wpisy są. Nawet chyba dobre. Jak siedzisz w marketingu to sam oceń. Zobaczmy teraz jak sobie poradzi w wersji GPT-4? Wynik umieszczam poniżej.
Zapytanie i odpowiedź dla wersji ChatGPT-4
Prompt: Wygeneruj 5 kreatywnych sposobów wykorzystania TikTok dla prezentacji systemu inteligentnego domu.
Czat po polsku z ChatGPT-4 – Kreatywne wykorzystanie TikTok do promocji smart home Moim zdaniem obie wersje mogą posłużyć jako inspiracje do stworzenia materiału na social media. Spróbuję jednak trochę ten opis rozwinąć i zobaczymy, jak sobie poradzi z tym zadaniem.
Zapytanie i odpowiedź dla wersji ChatGPT-4 przy doprecyzowanym zapytaniu
Prompt: Przedstaw 5 kreatywnych pomysłów na wykorzystanie TikTok do prezentacji systemu inteligentnego domu. Ma być profesjonalnie i z lekkim dowcipem. Do dyspozycji jest telefon oraz pilot do załączania urządzeń. Pomysły mogą zawierać przedstawienie sterowania roletą, bramą i oświetleniem.
Czat po polsku z ChatGPT-4 (expanded) – Kreatywne wykorzystanie TikTok do promocji smart home Ostatni przykład pokazuje, że odpowiedź ChataGPT będzie się różnić. Dokładnie opisałem, co mnie interesuje, dzięki czemu wynik był precyzyjniej dopasowany do mojego zapytania. Wniosek? Eksperymentuj i dodawać więcej informacji do zapytań. Rezultaty, mogą być naprawdę wartościowe. Kto wie, może wspólnie z ChatGPT stworzysz viral.
Napisz do mnie maila czy korzystasz już z ChatGPT? Czy pomógł Tobie stworzyć ciekawą kreacje na social media?
-
W dzisiejszych czasach, coraz więcej firm będzie korzystać z technologii sztucznej inteligencji, aby poprawić jakość usług i zwiększyć efektywność swoich działalności. Jedną z takich technologii, która z pewnością zagościła już w niejednej firmie jest właśnie ChatGPT.
W tym artykule przedstawię Ci, w jaki sposób to narzędzie poradzi sobie z przygotowaniem odpowiedzi na reklamację klienta. Zobaczysz możliwości ChatGPT i z pewnością szybko wyciągniesz wnioski, jak może pomóc w Twojej firmie.
Prompt
Kierujemy do naszego ChatGPT zapytanie. Oczywiście staramy się podać jak najwięcej szczegółów, w celu otrzymania jak najbardziej precyzyjnej odpowiedzi. Zobacz moje proste pytanie:
Czat po polsku z ChatGPT #3 – Prośba o stworzenie przykładowego listu na reklamację klienta Odpowiedź Model GPT-3.5
Po chwili “namysłu” otrzymujemy przykładową wiadomość. Teraz możesz się zainspirować i napisać odpowiedź na reklamację Twojego klienta.
Czat po polsku z ChatGPT #3 – Zaproponowana odpowiedź na reklamację klienta Odpowiedź Model GPT-4
Poprzednia wiadomość, którą wygenerował ChatGPT była na wersji 3.5. Teraz, gdy jest możliwość przetestowania wersji GPT-4, nie byłbym sobą, gdybym nie sprawdził, jak sobie poradzi z tym zadaniem. Jaki jest tego efekt? Zobacz sam.
Czat po polsku z ChatGPT-4 #3 – Zaproponowana odpowiedź na reklamację klienta Mam nadzieję, że powyższy przykład pokazał Ci jak działa ChatGPT i przedstawił, jak może pomóc w rozwiązywaniu problemów np. w Twojej firmie.
-
W tym wpisie omówię, jak założyć konto w narzędziu ChatGPT. Dowiesz się również, jakie informacje są potrzebne do rejestracji i jak zabezpieczyć swoje konto.
Zakładanie konta
- Przechodzimy na stronę: https://chat.openai.com/auth/login
Zakładanie konta ChatGPT 2. Podajemy adres e-mail lub logujemy się za pomocą konta Google lub Microsoft.
Zakładanie konta ChatGPT – wprowadzenie adresu e-mail 3. Wpisujemy proponowane hasło. Zalecam dłuższe niż 8 znaków i składające się z różnych znaków. Najlepiej w tym celu użyć generatora typu Keepass lub Bitwarden.
Zakładanie konta ChatGPT – wprowadzenie hasła 4. Po prawidłowym założeniu konta otrzymamy informację, o konieczności zweryfikowania adresu e-mail.
Zakładanie konta ChatGPT – weryfikacja adresu e-mail 5. Weryfikujemy nasz adres email.
Zakładanie konta ChatGPT – weryfikacja adresu e-mail 6. W kolejnym oknie otrzymamy informację o konieczności podania imienia i nazwiska oraz informację o akceptacji warunków Open.AI. Zapoznajemy się z nimi i jak akceptujemy to przechodzimy dalej.
Zakładanie konta ChatGPT – imię i nazwisko 7. Do założenia konta jest wymagane podanie numeru telefonu. Na podany numer telefonu przyjdzie kod, który należy wpisać w kolejnym oknie.
Zakładanie konta ChatGPT – wprowadzenie numeru telefonu 8. Po prawidłowej weryfikacji możesz zalogować się na swoim koncie ChatGPT. W tym celu przejdź na stronę: https://chat.openai.com/auth/login i wybierz Log in.
Zakładanie konta ChatGPT – logowanie 9. Po zalogowaniu na nasze konto zobaczymy ekran startowy narzędzia ChatGPT, w którym możemy już wpisywać odpowiednie komendy (prompty).
Zakładanie konta ChatGPT – ekran startowy
-
Przedstawię Wam kolejną funkcjonalność jaką posiada narzędzie ChatGPT, a mowa tutaj o tabelach.
Tabele są bardzo przydatne w organizacji i porządkowaniu różnych danych oraz prezentacji wyników analiz i raportów. Mogą być stosowane w wielu dziedzinach przykładowo w biznesie, edukacji, finansach czy też w nauce.
Jak stworzyć tabelę w ChatGPT?
Na wstępie tego wpisu stworzymy tabelę, w której umieścimy znane startegie tworzenia produktu. Dodatkowo poproszę AI o krótkie wytłumaczenie każdej z nich.
Czat z ChatGPT #2 – Omówienie strategii MVP, MMP, MMF, MLP. Wyniki własnych badań, opierające się na dialogu z ChatemGPT. Tworzenie tabel z ChatGPT jest niezwykle proste. Wystarczy tylko napisać co chcemy, aby narzędzie ma stworzyć, odczekać chwilę i już jest.
Kolejny przykład tabeli. Teraz zobaczymy jak sobie radzi z obliczeniami. Przyjmijmy pewne założenia. ChatGPT zaprezentuje całoroczne koszty zużycia paliwa związane z dojazdem do firmy. W naszych założeniach weźmiemy pod uwagę:
- odległość dojazdu do firmy w jedną stronę będzie wynosić 60 km,
- koszt paliwa zakładam na poziomie 6,5 zł za litr,
- spalanie to 6l / 100km,
- nie jeździmy do pracy w święta oraz w weekendy.
Znając powyższe wpisujemy je do ChatGPT. Na koniec dodam informację, aby ChatGPT wyjaśnił w jaki sposób doszedł do tych obliczeń.
Czat z ChatGPT #2 – Pytanie o stworzenie tabeli kosztów zużycia paliwa. Po chwili otrzymujemy odpowiedź, z przykładową tabelką. ChatGPT stworzył kolumny, które mówią nam o:
- Rodzaj dni oraz ich ilość,
- Odległość,
- Spalanie,
- Koszty,
Dodatkowo uzyskujemy wyjaśnienie w jaki sposób zostały wykonane obliczenia.
Czat z ChatGPT #2 – Tabela z kosztami dojazdu do firmy i wyjaśnienie obliczeń. Wyniki własnych badań, opierające się na dialogu z ChatemGPT. Wszystko wygląda całkiem nieźle (rok ma tylko 347 dni… jak to policzył? Nie wiem 🤯, może powinienem zadać inaczej pytanie?), Wracajmy dalej do innych jego możliwości. Jak przekleić dane do Excel w postaci pliku CSV?
Jak wyeksportować tabelę z ChatGPT do arkusza kalkulacyjnego?
Narzędzie to, nie generuje wprost plików, które możemy pobrać. Z jego pomocą możemy przedstawić zawartość pliku. Poniżej zobaczcie, jak wygląda sformatowanie powyższej tabelki do pliku CSV.
Czat z ChatGPT #2 – Eksport danych z tabeli do Excel, wartości oddzielone przecinkami. Wyniki własnych badań, opierające się na dialogu z ChatemGPT. W powyższej odpowiedzi możecie zauważyć, że jako separator został przyjęty przecinek. Często jednak dla naszego regionu w tego typu plikach wykorzystuje się średnik. Poproszę go o zmianę.
Czat z ChatGPT #2 – Eksport danych z tabeli do Excel, wartości oddzielone średnikami. Wyniki własnych badań, opierające się na dialogu z ChatemGPT. Powyższy kod wystarczy teraz zapisać do pliku CSV i wczytać do Excel. Po otwarciu tego pliku będziemy mieli jednak problemy z kodowaniem znaków (błędnie są wyświetlane polskie znaki). Można tego uniknąć otwierając program Excel i wybrać z menu: Pobierz dane -> Z pliku -> Z pliku tekstowego/CSV (tu wybieramy nasz plik CSV). Następnie zmieniamy kodowanie na UTF-8.
Pójdę na skróty, skopiuję ten tekst i wkleję prosto do Excela.
Czat z ChatGPT #2 – Wklejanie tabeli wygenerowanej z ChatGPT do Excel Teraz już wiecie, jak tworzyć tabele w ChatGPT i jak je eksportować do programu Excel. Oczywiście był to tylko przykład prostej tabelki, a co w niej jest i będzie zależy od niego i trochę od nas.
Proszę o podzielenie się w mailach, co o tym myślicie. Ja im częściej z tego korzystam tym bardziej poznaję jego “halucynacje”… 😉
-
ChatGPT to narzędzie, które pozwoli Wam w kilka minut zapoznać się z dużą ilością języków. Został napakowany tak dużą ilością zbiorów tekstów, że teraz jest w stanie nas wielokrotnie zaskoczyć. Angielski, niemiecki, hiszpański? Nie ma problemu. Radzi sobie również z takimi językami jak HTML, CSS, JavaScript itd. Zaskoczeni? Sprawdźmy.
Przedstawię Wam w jaki sposób można wykorzystać narzędzie do zapoznania się z podstawową składnią popularnego języka Markdown. Język ten idealnie sprawdza się w tworzeniu ładnie sformatowanych tekstów, np. kodu czy też notatek.
Na samym początku zaczniemy od napisania zapytania. Najlepiej zrobić to wprost. Jesteśmy zainteresowani językiem Markdown i konkretnymi przykładami jego wykorzystania. Najlepiej, gdyby ChatGPT po prostu nas tego nauczył.
Markdown – pytanie do ChatGPT Odpowiedź jaką otrzymujemy nie jest zaskoczeniem. Krótkie wyjaśnienie czym jest Markdown. Następnie przedstawianie podstawowej jego składni.
Przykłady podstawowej składni w Markdown
Nagłówek
ChatGPT – Tworzenie nagłówków w Markdown.
Wyniki własnych badań, opierające się na dialogu z ChatemGPT.Pogrubienie i kursywa
ChatGPT – Pogrubienie i kursywa w Markdown.
Wyniki własnych badań, opierające się na dialogu z ChatemGPT.Listy
ChatGPT – Tworzenie listy w Markdown.
Wyniki własnych badań, opierające się na dialogu z ChatemGPT.Linki i obrazy
ChatGPT – Tworzenie linków i obrazów w Markdown.
Wyniki własnych badań, opierające się na dialogu z ChatemGPT.Ok. Poznaliśmy podstawową składnię. Można raczej założyć, że ją zna, bo to dość popularny język. Teraz dobrze by było wiedzieć, gdzie można go wykorzystać oraz jakiego edytora w tym celu użyć.
ChatGPT – przykłady aplikacji do pisania w Markdown.
Wyniki własnych badań, opierające się na dialogu z ChatemGPT.Brzmi przekonywująco? Tak właśnie miało być. ChatGPT podsunął nam odpowiedź, która wydaje się prawidłowa, ale czy tak z pewnością jest? Tego nie wiem. Wypadałoby to zweryfikować prawda? 😉…
-
Jestem wielkim fanem newsletterów i zapisuję się na różne listy mailingowe. Wybieram te, które są bliskie moich zainteresowań. Z czasem jednak zauważyłem, że moja skrzynka stała się wielkim koszem, do którego wpadają dziesiątki różnych newsletterów. Ciężko było nad tym zapanować i oddzielić wiadomości szczególnie istotne od tych informacyjnych. Odkryłem coś, co pomogło mi zapanować nad tym bałaganem. Stoop Inbox, czyli dedykowaną pocztę do newsletterów.
Założenie Stoop Inboxa jest proste. Otrzymujesz prosty adres e-mail (nazwa@stoopinbox.com), który używasz gdy zapisujesz się do list mailingowych. Plusem jest to, że nie musisz wykorzystywać swojej prywatnej skrzynki pocztowej.
Poczta Stoop Inbox dostępna jest przez przeglądarkę oraz na urządzeniach Android i iOS. Pozwala odbierać newslettery i dzielić je wg źródła. Czytanie wiadomości odbywa się podobnie jak na czytnikach RSS np. Feedly. Wszystko prosto i czytelnie.
Jeśli zdecydujesz się zrezygnować z subskrypcji, wystarczy, że naciśniesz przycisk unsubscribe i gotowe.
Stoop Inbox jest darmowym rozwiązaniem, z możliwością wykupienia wersji premium 10$/rok. Po aktywacji dochodzą dodatkowe funkcjonalności takie jak: ciemny motyw, możliwość tworzenia folderów, zapis do Pocket czy też Instapaper, brak limitów itp.
Stoop Inbox wspiera twórców i udostępnia katalog, w którym możesz znaleźć interesujące newslettery. Tak więc, jeśli jesteś osobą, która lubi czytać newslettery tak jak ja, to rozwiązanie jest dla Ciebie.
Chcesz dowiedzieć się więcej o Stoop Inbox, to przejdź na stronę projektu: https://stoopinbox.com/
Tags: aplikacja