📌 Jastrzębie-Zdrój, Polska |
Online

Jak stworzyć i wyeksportować tabelę do Excela? – ChatGPT


Przedstawię Wam kolejną funkcjonalność jaką posiada narzędzie ChatGPT, a mowa tutaj o tabelach.

Tabele są bardzo przydatne w organizacji i porządkowaniu różnych danych oraz prezentacji wyników analiz i raportów. Mogą być stosowane w wielu dziedzinach przykładowo w biznesie, edukacji, finansach czy też w nauce.

Jak stworzyć tabelę w ChatGPT?

Na wstępie tego wpisu stworzymy tabelę, w której umieścimy znane startegie tworzenia produktu. Dodatkowo poproszę AI o krótkie wytłumaczenie każdej z nich.

Czat z ChatGPT #2 - Omówienie strategii MVP, MMP, MMF, MLP
Czat z ChatGPT #2 – Omówienie strategii MVP, MMP, MMF, MLP. Wyniki własnych badań, opierające się na dialogu z ChatemGPT.

Tworzenie tabel z ChatGPT jest niezwykle proste. Wystarczy tylko napisać co chcemy, aby narzędzie ma stworzyć, odczekać chwilę i już jest.

Kolejny przykład tabeli. Teraz zobaczymy jak sobie radzi z obliczeniami. Przyjmijmy pewne założenia. ChatGPT zaprezentuje całoroczne koszty zużycia paliwa związane z dojazdem do firmy. W naszych założeniach weźmiemy pod uwagę:

  • odległość dojazdu do firmy w jedną stronę będzie wynosić 60 km,
  • koszt paliwa zakładam na poziomie 6,5 zł za litr,
  • spalanie to 6l / 100km,
  • nie jeździmy do pracy w święta oraz w weekendy.

Znając powyższe wpisujemy je do ChatGPT. Na koniec dodam informację, aby ChatGPT wyjaśnił w jaki sposób doszedł do tych obliczeń.

Czat z ChatGPT #2 - Pytanie o stworzenie tabeli kosztów zużycia paliwa.
Czat z ChatGPT #2 – Pytanie o stworzenie tabeli kosztów zużycia paliwa.

Po chwili otrzymujemy odpowiedź, z przykładową tabelką. ChatGPT stworzył kolumny, które mówią nam o:

  • Rodzaj dni oraz ich ilość,
  • Odległość,
  • Spalanie,
  • Koszty,

Dodatkowo uzyskujemy wyjaśnienie w jaki sposób zostały wykonane obliczenia.

Czat z ChatGPT #2 - Tabela z kosztami dojazdu do firmy i wyjaśnienie obliczeń. Wyniki własnych badań, opierające się na dialogu z ChatemGPT.
Czat z ChatGPT #2 – Tabela z kosztami dojazdu do firmy i wyjaśnienie obliczeń. Wyniki własnych badań, opierające się na dialogu z ChatemGPT.

Wszystko wygląda całkiem nieźle (rok ma tylko 347 dni… jak to policzył? Nie wiem 🤯, może powinienem zadać inaczej pytanie?), Wracajmy dalej do innych jego możliwości. Jak przekleić dane do Excel w postaci pliku CSV?

Jak wyeksportować tabelę z ChatGPT do arkusza kalkulacyjnego?

Narzędzie to, nie generuje wprost plików, które możemy pobrać. Z jego pomocą możemy przedstawić zawartość pliku. Poniżej zobaczcie, jak wygląda sformatowanie powyższej tabelki do pliku CSV.

Czat z ChatGPT #2 - Eksport danych z tabeli do Excel, wartości oddzielone przecinkami. Wyniki własnych badań, opierające się na dialogu z ChatemGPT.
Czat z ChatGPT #2 – Eksport danych z tabeli do Excel, wartości oddzielone przecinkami. Wyniki własnych badań, opierające się na dialogu z ChatemGPT.

W powyższej odpowiedzi możecie zauważyć, że jako separator został przyjęty przecinek. Często jednak dla naszego regionu w tego typu plikach wykorzystuje się średnik. Poproszę go o zmianę.

Czat z ChatGPT #2 - Eksport danych z tabeli do Excel, wartości oddzielone średnikami. Wyniki własnych badań, opierające się na dialogu z ChatemGPT.
Czat z ChatGPT #2 – Eksport danych z tabeli do Excel, wartości oddzielone średnikami. Wyniki własnych badań, opierające się na dialogu z ChatemGPT.

Powyższy kod wystarczy teraz zapisać do pliku CSV i wczytać do Excel. Po otwarciu tego pliku będziemy mieli jednak problemy z kodowaniem znaków (błędnie są wyświetlane polskie znaki). Można tego uniknąć otwierając program Excel i wybrać z menu: Pobierz dane -> Z pliku -> Z pliku tekstowego/CSV (tu wybieramy nasz plik CSV). Następnie zmieniamy kodowanie na UTF-8.

Pójdę na skróty, skopiuję ten tekst i wkleję prosto do Excela.

Czat z ChatGPT #2 – Wklejanie tabeli wygenerowanej z ChatGPT do Excel

Teraz już wiecie, jak tworzyć tabele w ChatGPT i jak je eksportować do programu Excel. Oczywiście był to tylko przykład prostej tabelki, a co w niej jest i będzie zależy od niego i trochę od nas.

Proszę o podzielenie się w mailach, co o tym myślicie. Ja im częściej z tego korzystam tym bardziej poznaję jego “halucynacje”… 😉

2025