Artykuł będę na bieżąco uzupełniał o kwestie, które w mojej ocenie warto wziąć pod uwagę budując Inteligentny dom oraz wykorzystując urządzenia, które są podłączone do sieci. Wielu początkujących inwestorów zastanawia się z czym to wszystko się wiąże. Postaram się poniżej zaznaczyć na co zwrócić, zwrócić uwagę.
Ok, przechodzę do rzeczy czyli 16 punktów, na które warto zwrócić uwagę:
1. Niezawodna sieć i dostęp do Internetu
Decydując się na montaż inteligentnych urządzeń powinieneś zadbać o to aby mieć, niezawodną sieć. W zależności od tego na jakim etapie jesteś, przed remontem/budową, czy już masz wszystko wykończone, musisz wybrać jedno z rozwiązań podłączenia do internetu tj. sieć bezprzewodowa lub przewodowa. Jedne i drugie mają swoje plusy i minusy. Na tym etapie warto, zdecydować się na zakup dobrego sprzętu, aby Internet działał w pełni prawidłowo w całym domu.
2. Zabezpiecz sieć trudnym hasłem!
Dobrą praktyką jest zabezpieczanie sieci przez stosowanie odpowiedniego szyfrowania. W sieci domowej wystarczy w zupełności szyfrowanie typu WPA2-Personal. Pamiętaj również, aby stosować trudne do odgadnięcia hasło. Pod żadnym pozorem nie stosuj hasła, prostego hasła, często związanego z Twoim otoczeniem. Socjotechnika robi swoje, a trudne hasło składające się z losowych znaków, nie kojarzące się z niczym jest zdecydowanie trudniej rozszyfrować (polecam książkę: “Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła” – autorstwa Kevin Mitnick, William L. Simon). Używaj hasła, składającego się z co najmniej kilkunastu znaków, w jego wygenerowaniu pomoże menedżer haseł. Myślę, że dobrym rozwiązaniem, z którego korzystam jest program KeePass.
3. Przewody neutralne
Upewnij się, że masz dostęp do przewodów neutralnych. Szczególnie istotne z punktu widzenia sterowników puszkowych czy innych urządzeń, ukrytych w ścianach, które muszą być stale zasilone. Brak tych przewodów znacząco utrudnia budowę instalacji pod automatykę budynkową.
4. Wybieraj dobry jakościowo sprzęt!
Pamiętaj! Urządzenia automatyki budynkowej pracują pod napięciem. Ważne jest bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich. Zawsze wybieraj dobry jakościowo sprzęt. Przed zakupem sprawdź opinie na temat danego produktu. Zweryfikuj w sieci, czy inni użytkownicy mają z nim problemy. Podpytaj elektryka, czy warto zamontować dane urządzenie u siebie w domu. Oni mają naprawdę duże doświadczenie. Nie wiesz, gdzie szukać opinii na temat danego sprzętu? Odpowiedź jest prosta, fora dyskusyjne, grupy facebook, komentarze w sieci czy też blogi. Najlepiej wybierać takie miejsca, które są prowadzone przez samych użytkowników danego sprzętu.
5. Dmuchaj na zimne, stosuj redundancje
Od przybytku głowa nie boli, wybieraj urządzenia, które umożliwiają sterowanie nawet w przypadku awarii dostępu do sieci. Chyba nie chcesz być zależny tylko od dostawcy Internetu?
Sprawdź czy urządzenie, które wybierasz ma możliwość sterowania np. z klawiszy, pilotów lub dodatkowego kontrolera.
6. Czujniki dopasowane do zwierząt
Punkt szczególnie dotyczy właścicieli czworonogów. Wybierać takie czujki, które są dostosowane do pracy w miejscach gdzie są zwierzęta lub mają możliwość regulacji czułości. Chyba nikt nie chce otrzymywać fałszywych powiadomień? Po co komu niepotrzebne nerwy, gdy przebywamy poza domem.
7. Oceń wydatki na baterie
Wszelkie czujki, które są wykorzystywane w naszym Smart Domu, często zasilane są bateryjnie. Zainteresuj się, jaki jest czas działania tych urządzeń wg deklaracji producenta. Pamiętaj, że ten czas może się różnić w zależności od nastaw np. czułości, częstotliwości synchronizacji i warunków gdzie są wykorzystywane. Sprawdź ile kosztują baterie do tych czujek i ich dostępność. Bądź świadomy przyszłych wydatków.
8. Wykorzystuj sceny do sterowania oświetleniem
Korzystasz z czujek ruchu? Warto ustawić automatyczne włączanie i wyłączanie świateł w przypadku wykrycia ruchu. Wygodne i efektowne rozwiązanie. Nie jeden raz zaskoczy Twoich znajomych.
9. Harmonogramy
W inteligentnym domu nie musisz pamiętać, aby uruchomiać urządzenia o danej porze. Zastosowanie wyłączników czasowych może przynieść dodatkowe korzyści w postaci dodatkowych oszczędności czy też ograniczyć ryzyko wystąpienia awarii. Nie ma osoby, która jest w stanie w pełni kontrolować systematyczne uruchamianie wszystkich urządzeń lub też oświetlenia np. regularne nawadnianie ogrodu, czy też włączanie świateł po zmroku.
10. Oszczędzaj pieniądze przez kontrolę temperatury
Korzystaj z rozwiązań, które przynoszą realne oszczędności mam na myśli kontrolę temperatury. Wg przeróżnych analiz, to właśnie ogrzewanie domu może pochłaniać nawet około 30-40% rocznych wydatków na utrzymanie domu. Sprawdź swoje zużycie i przekonaj się, że ogrzewanie jest naprawdę kosztowne. Zawsze powtarzam, jeśli chcesz zobaczyć realną oszczędność, to zainwestuj w sterowanie temperaturą. Szybciej odczujesz to w swoim portfelu niż przy stosowaniu automatycznego sterowania oświetleniem.
11. Dla wygody zaopatrz się w automatyczny odkurzacz
Tak, wydaje się to śmieszne ale to naprawdę bardzo świetny gadżet! Odkurzacze, które są dostępne na rynku za nie duże pieniądze potrafią naprawdę dużo. Zwłaszcza jak masz zwierzaka z rodziny kotowatych i wszechobecną sierść. Osobiście chwalę sobie taki sprzęt, który co jak co, potrafi utrzymać akceptowalną czystość :-). Korzystanie z normalnego odkurzacza odbywa się zdecydowanie rzadziej, dzięki czemu jest wiele więcej czasu na inne czynności.
12. Monitoruj zużycie energii elektrycznej
Zastanawiałeś się czy aktualna taryfa, z której aktualnie korzystasz jest dla Ciebie opłacalna? Możesz to sprawdzić wykorzystując odpowiedni analizator.
13. Gwarancja
Kupując sprzęt bez możliwości szybkiego rozpatrzenia gwarancji np. w przypadku awarii, sam narażasz się na niepotrzebne nerwy. Wybieraj zaufanego producenta, z którym nie będziesz mieć w przyszłości problemów.
14 Polityka prywatności
Sprzęty kategorii Smart Home potrafią zbierać naprawdę wiele danych, które następnie mogą być udostępnione innym firmom lub też sprzedane. Warto zapoznać się z polityką prywatności każdego z urządzeń, które zamontujesz w swoim domu. Dotyczy to nawet lodówki, która jest podłączona do Internetu i wie kiedy ją otwierasz. Ostatnio sam się o tym przekonałem, podłączając do systemu Home Assistant. Także, jeśli decydujesz się na sprzęty, podłączone do sieci, sprawdź politykę prywatności producenta.
15. Zdrowie
Właściciele domów z pełną automatyką domową powinni pamiętać o swoim zdrowiu. Sprzęty z kategorii Smart Home mogą sprawiać, że nie będzie im się chciało wstać z kanapy. Pamiętaj, aby poświęcić więcej czasu na uprawianie sportu.
16. To uzależnia!
Zaczynasz od jednego urządzenia, a następnie uświadamiasz sobie, że masz już sterowanie praktycznie większością sprzętu w domu.
Inteligentny dom może być dla każdego!
Urządzenia internetu rzeczy, które są wykorzystywane w naszych domach stają się coraz to bardziej popularne i są dostępne dla zwykłych ludzi. Nie potrzeba specjalnych umiejętności i worka pieniędzy, aby móc rozpocząć tą fajną przygodę. Jaki kierunek obierzesz, to już zależy tylko od Ciebie.
Może już korzystasz z takich rozwiązań w swoim domu?